Here are the results from the North Montgomery Individual Regional held February 2nd
No. 11 Carmel crowns three
champions and advances two other wrestlers to the New Castle Semistate.
Southmont – upset winner of the team regional at North Montgomery three
days ago – also wins three titles and advances three runners-up. Of
note was No. 6 Fountain Central’s Derick Minick staying unbeaten at
39-0 by downing No. 7 Josh Hale of Westfield in the heavyweight finals.
Among the upset victims were …
• No. 8 Brock Sempsrott of North Montgomery, who finished second to No. 12 Wade Bohannon of South Vermillion at 125
•
Lebanon’s No. 12 Adam Skelton, who placed third behind No. 10 Damon
Mele of Fishers and unranked runner-up Nathan Whitlow after falling to
the Southmont grappler in the semis at 135
• North Montgomery’s
No. 16 Sam Myers, who took third behind unbeaten No. 9 Nick Hodges of
Southmont and unranked runner-up Robert Melby of Westfield after a
semifinal loss to the eventual champion at 189
Individual results: (top three in each weight class advance to the New Castle Semistate on February 9th)
103
1st Place Mike #16 Devaney 11 30-0 Rossville
2nd Place Brent Roman 10 23-16 Hamilton Southeastern
3rd Place Dillon Scott 10 39-4 Fountain Central
4th Place Jacob Addler 9 29-8 North Montgomery
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Justin Hegg 9 16-10 Covington
112
1st Place Evan Ackermann 11 24-5 Carmel
2nd Place Josh Julien 9 27-7 Lebanon
3rd Place Derek Jackson 11 41-4 Fountain Central
4th Place Brady White 9 33-16 Westfield
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Steven Simpson 10 20-16 Southmont
119
1st Place #5 Tye Bowman 12 34-0 Clinton Central
2nd Place Christian Morris 11 13-12 Carmel
3rd Place David Wrighton 12 25-14 Hamilton Southeastern
4th Place Chris Maxwell 10 28-10 Clinton Prairie
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Briar Perkins 10 5-6 Crawfordsville
125
1st Place #12 Wade Bohannon 11 32-3 South Vermillion
2nd Place #8 Brock Sempsrott 12 35-5 North Montgomery
3rd Place John Floor 11 36-12 Westfield
4th Place Josh Smith 9 20-13 North Vermillion
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Joe Lile 11 25-11 Fishers
130
1st Place Will Mascaro 12 38-1 Carmel
2nd Place Tyler Haslam 12 26-8 North Montgomery
3rd Place Max Youngs 9 13-16 Zionsville
4th Place Caleb Arehart 11 28-8 South Vermillion
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Jared Allgood 11 17-16 Crawfordsville
135
1st Place #10 Damon Mele 10 39-1 Fishers
2nd Place Nathan Whitlow 10 34-2 Southmont
3rd Place #12 Adam Skelton 11 29-7 Lebanon
4th Place Dan Frascella 12 30-10 Carmel
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Joshua Rager 11 16-17 Crawfordsville
140
1st Place #4 Chris Mascaro 12 36-2 Carmel
2nd Place Chris Van Cleave 12 30-8 Southmont
3rd Place Patrick Robinson 10 27-8 Hamilton Southeastern
4th Place Andy McColgin 12 22-12 Westfield
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
John Rogers 10 8-8 Crawfordsville
145
1st Place #19 Brad Farrell 11 42-1 Fishers
2nd Place Jake Vandiver 12 32-4 South Vermillion
3rd Place Jeff Sease 11 29-11 Zionsville
4th Place Mike Kroger 12 23-16 Hamilton Southeastern
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Travis Drummond 12 15-11 Covington
152
1st Place #22 Jake Moore 12 35-2 Southmont
2nd Place Drew Brogden 11 19-6 Zionsville
3rd Place Brandon Krieger 12 27-6 Carmel
4th Place Mark Beer 12 28-11 Westfield
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Brant Taylor 10 27-12 Frankfort
160
1st Place #7 R.V. Peter 11 28-3 Westfield
2nd Place Aaron Cravens 12 30-7 Southmont
3rd Place Craig Fairley 10 25-12 Crawfordsville
4th Place Nolan Pachciarz 12 26-14 Carmel
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Jacob Walsh 12 14-17 North Montgomery
171
1st Place Derrek Day 12 33-4 Southmont
2nd Place J.D. Purdie 12 34-13 Westfield
3rd Place Patrick Lux 11 28-16 Fishers
4th Place Stephen Showalter 11 12-15 Lebanon
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Jacob Howenstein 10 24-17 Zionsville
189
1st Place #9 Nick Hodges 11 29-0 Southmont
2nd Place Robert Melby 11 35-9 Westfield
3rd Place #16 Sam Myers 12 26-5 North Montgomery
4th Place Eric Houmes 11 27-3 North Vermillion
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Hunter Bowman 9 10-19 Western Boone
215
1st Place #13 Eric Lowder 12 36-3 Zionsville
2nd Place Casey Bushong 12 30-9 North Montgomery
3rd Place Paul Parsley 11 19-5 Westfield
4th Place Zach Nichols 11 27-14 Frankfort
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Tyler Bridge 11 12-16 Southmont
Heavyweight
1st Place #6 Derick Minick 12 39-0 Fountain Central
2nd Place #7 Josh Hale 12 38-5 Westfield
3rd Place Caleb Miller 10 30-6 North Vermillion
4th Place Scott Mason 11 23-17 Zionsville
Last Non-Placing Individual Defeated by the Champion
Bryant Green 12 4-6 Fishers
Green
or red? Share your thoughts on our Wrestling message board.